Haber

Merdan Yanardağ ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında beraat etti

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın, BirGün gazetesinde 2022 yılında yayımlanan “Faşizm ve İslamcı Faşizm” başlıklı dizi yazısı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davaya İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. İlk örnek.

Duruşmaya Merdan Yanardağ ve partinin avukatları katıldı. Duruşma savcısı bir önceki duruşmada, Yanardağ’ın suçlandığı hatayı işlediğine dair somut iddianın bulunduğu gerekçesiyle, Yanardağ’ın zincirleme “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan cezalandırılması gerektiği yönündeki mütalaasını yineledi. suçlamaya konu olan yazı dizisinde.

ANKA’nın haberine göre, Yanardağ’ın avukatı Bilgutay Hakkı Durna, mahkemedeki savunmasında, “Zincirleme suç koşullarının oluştuğunu iddia etmek mümkün değil. Günümüzde hem basılı hem de internet sitelerinde yazıların yayınlanması artık moda oldu. yazarların takdiri değil, yayın kurumlarının çalışma şeklidir.Bu açıdan bakıldığında aynı suçun tekrarı ve tekrar işlendiği iddia edilemez.Üstelik savunmamızda belirttiğimiz gibi; davaların süresi içinde açılmaması ve süresi içinde açılmaması gerektiği, her davada matbu nüsha bakımından kamu davası süresinin geçmiş olduğu ve zincirleme hatanın söz konusu olamayacağı gerekçesiyle düşürülmesi gerekmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı müvekkilimin beraatına karar verildi ve mahkeme aksi görüşte ise olumlu kararların uygulanmasına karar verdi. “Verilmesini talep ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı da bu görüşe katıldıklarını belirterek Yanardağ’ın cezalandırılmasını istedi.

VANARDAĞ: HİÇBİR YAZIDA HAKARET ANLAMINA GELEBİLECEK TEK BİR KELİME YOK

Yanardağ esasa ilişkin savunmasında şunları söyledi:

“Hiçbir yazıda hakaret anlamına gelebilecek tek bir kelime bile yok. İddianameyle ilgili yazılar seri yazılardır ve bir bütün teşkil etmektedir, dolayısıyla yazı dizisi olarak değerlendirilmeleri gerekir. Bu yazıların farklı günlerde yayınlanması, bu yazıların farklı günlerde yayınlanması anlamına gelmez. makalelerin bir bütün olduğu gerçeğini değiştirin.Makalelerin içeriğine ilişkin araştırma ve analizler yapılıyor.Ben aynıyım.Ben de sosyoloji doktoruyum.Makale serisinde faşizm ile İslami faşizmin karşılaştırmalı analizini yapıyorum. Söz konusu yazının içeriğine ilişkin hakaret suçunu işlediğim gerekçesiyle hakkımda dava açılması bu tür analiz çalışmalarını engellediği gibi, siyasi otoriteyi eleştiremez hale de geliyoruz. Söz konusu yazının içeriği analiz ve eleştiri niteliğindedir. “Argüman otoritesinin bana ceza verilmesi yönünde görüş vermiş olması yazının içeriğini ispat etmektedir. Hakaret suçunun unsurları oluşmamıştır. Öncelikle davanın süresinde açılmaması nedeniyle hakkımda açılan davanın reddini, mahkemeniz aksi görüşte ise mahkemenin beraat kararı vermesini talep ediyorum.”

Mahkeme, sanık Merdan Yanardağ’ın “cumhurbaşkanına zincirleme şekilde alenen hakaret etmek” suçundan suçlanan fiilin kanunda kabahat olarak tanımlanmaması nedeniyle beraatına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

haber-yenisarbademli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu