Ekonomi

Avrupa borsaları yüksek açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14 artışla 7 bin 508 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 artışla 6 bin 592 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,22 artışla 8 bin 320 puana, MIB 30 endeksi İtalya’da 8.320 puandaydı. 0,15 prim ile 24.149 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi şu sıralar önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 1,0640 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, dün ABD’de açıklanan verilerin beklenenden iyi gelmesinin ardından enflasyon ve resesyon endişelerinin arka plana itildiğini ve küresel hisse senedi alımlarındaki güçlü tepki sonucunda Noel tatili öncesi toparlanma eğiliminin ön plana çıktığını söyledi. pazarlar.

Almanya’nın elektrik krizinden etkilenen şirketlerine toplam 49 milyar euro, yenilenebilir enerji yatırımlarına ise toplam 28 milyar euro sağlanması kararı Avrupa gündeminin merkezinde yer alıyor.

Analistler, Almanya tarihinin en büyük kurtarma paketi olarak kaydedilen bu gelişmenin borsaları da desteklediğini belirterek, bugünkü enformasyon gündeminde ABD’de açıklanacak nihai büyüme verilerinin öne çıktığını belirtti.

Öte yandan bugün açıklanan verilere göre İngiltere’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 1,9 artmasına rağmen beklentilerin altında kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu